Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT953R
RMCF1210FT953R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT953R
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT953R.pdf
Availability of RMCF1210FT953R
QUANTITY
RMCF1210FT953R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT953R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT953R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT953R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT953R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT953R Details Description
Related parts for RMCF1210FT953R
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TIE CABLE 316 ST/STL 250LB 14.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 4A POWERDI5 datasheet.pdf
C/A 62.5125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 2500' datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 816K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 4.35"L X 5.67"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 10.2VC DO-214AC datasheet.pdf
100UF 50V 9.5X38 105C AXI datasheet.pdf