Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT150R
RMCF1210JT150R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT150R
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT150R.pdf
Availability of RMCF1210JT150R
QUANTITY
RMCF1210JT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT150R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT150R
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT150R Details Description
Related parts for RMCF1210JT150R
68P,50SR 27 LINE,FPT,PLG ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf