Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT20R0
RMCF1210JT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT20R0
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT20R0.pdf
Availability of RMCF1210JT20R0
QUANTITY
RMCF1210JT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT20R0
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT20R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT20R0
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT20R0 Details Description
Related parts for RMCF1210JT20R0
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABELS ID datasheet.pdf
IC BATT OVP LI-ION 6SON datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
RAM datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC datasheet.pdf