Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT3K90
RMCF1210JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT3K90
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT3K90.pdf
Availability of RMCF1210JT3K90
QUANTITY
RMCF1210JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT3K90
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT3K90
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT3K90 Details Description
Related parts for RMCF1210JT3K90
IC OPAMP CFA 55MHZ DDPAK-7 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN N FEM JACK BULKHEAD RG174 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf