Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT3R60
RMCF1210JT3R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT3R60
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT3R60.pdf
Availability of RMCF1210JT3R60
QUANTITY
RMCF1210JT3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT3R60
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT3R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT3R60
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT3R60 Details Description
Related parts for RMCF1210JT3R60
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf