Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JTR180
RMCF1210JTR180 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JTR180
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JTR180.pdf
Availability of RMCF1210JTR180
QUANTITY
RMCF1210JTR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JTR180
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JTR180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JTR180
Related LinksRMCF121, RMCF1210JTR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JTR180 Details Description
Related parts for RMCF1210JTR180
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MPR60K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
A4 MH 1KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 34X8 IN datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC LED LINEAR DRIVER 14UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf