Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT102K
RMCF2010FT102K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT102K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT102K.pdf
Availability of RMCF2010FT102K
QUANTITY
RMCF2010FT102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT102K
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT102K
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT102K Details Description
Related parts for RMCF2010FT102K
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IDU 1.5N/ZB BL datasheet.pdf
IC COMPARATOR P-P NANOPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC LCD DRVR ROW/CLMN 56-VSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 4V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf