Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT16K2
RMCF2010FT16K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT16K2
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT16K2.pdf
Availability of RMCF2010FT16K2
QUANTITY
RMCF2010FT16K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT16K2
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT16K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT16K2
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT16K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT16K2 Details Description
Related parts for RMCF2010FT16K2
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD128 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
QTOUCHADC & HAPTIC KIT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf