Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT182R
RMCF2010FT182R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT182R
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT182R.pdf
Availability of RMCF2010FT182R
QUANTITY
RMCF2010FT182R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT182R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT182R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT182R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT182R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT182R Details Description
Related parts for RMCF2010FT182R
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERMINAL WDT 2.5 BT datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4242-A datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 970MA 418 MOHM TH datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC HI PER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf