Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT18K2
RMCF2010FT18K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT18K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT18K2.pdf
Availability of RMCF2010FT18K2
QUANTITY
RMCF2010FT18K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT18K2
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT18K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT18K2
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT18K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT18K2 Details Description
Related parts for RMCF2010FT18K2
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V OUT 1670MA 20W datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 60A AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
HDM 5SMPR110F155F K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf