Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT18K2
RMCF2010FT18K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT18K2
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT18K2.pdf
Availability of RMCF2010FT18K2
QUANTITY
RMCF2010FT18K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT18K2
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT18K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT18K2
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT18K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT18K2 Details Description
Related parts for RMCF2010FT18K2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 1111 datasheet.pdf
RES 30 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 1.50675K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf