Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT210K
RMCF2010FT210K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT210K
Brief Description
RES SMD 210K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT210K.pdf
Availability of RMCF2010FT210K
QUANTITY
RMCF2010FT210K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT210K
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT210K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT210K
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT210K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT210K Details Description
Related parts for RMCF2010FT210K
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH SMD datasheet.pdf