Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT2K87
RMCF2010FT2K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT2K87
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT2K87.pdf
Availability of RMCF2010FT2K87
QUANTITY
RMCF2010FT2K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT2K87
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT2K87
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT2K87
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT2K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT2K87 Details Description
Related parts for RMCF2010FT2K87
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf