Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT2R43
RMCF2010FT2R43 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT2R43
Brief Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT2R43.pdf
Availability of RMCF2010FT2R43
QUANTITY
RMCF2010FT2R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT2R43
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT2R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT2R43
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT2R43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT2R43 Details Description
Related parts for RMCF2010FT2R43
FERRITE 4A 170 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SAMPLING PAR 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.1A DPAK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 26COND 28AWG 100' datasheet.pdf
IC OP AMP SS LP 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf