Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT340K
RMCF2010FT340K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT340K
Brief Description
RES SMD 340K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT340K.pdf
Availability of RMCF2010FT340K
QUANTITY
RMCF2010FT340K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT340K
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT340K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT340K
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT340K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT340K Details Description
Related parts for RMCF2010FT340K
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
FD WTHR RES SNGL CVPLT NON-NEMA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 R/G WH DIFF datasheet.pdf