Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT39K0
RMCF2010FT39K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT39K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT39K0.pdf
Availability of RMCF2010FT39K0
QUANTITY
RMCF2010FT39K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT39K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT39K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT39K0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT39K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT39K0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT39K0
FIXED IND 220UH 350MA 1.65 OHM datasheet.pdf
2 WAY TAB HOUSING BLACK ECONO datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 30POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 650MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf