Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT43R2
RMCF2010FT43R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT43R2
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT43R2.pdf
Availability of RMCF2010FT43R2
QUANTITY
RMCF2010FT43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT43R2
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT43R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT43R2
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT43R2 Details Description
Related parts for RMCF2010FT43R2
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34LPM datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
68648-28-CUSTOMER HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 150MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 5W STRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 18POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 40MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
G SM-10KM FBR 3.3V,1310NM datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC datasheet.pdf