Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT5R90
RMCF2010FT5R90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT5R90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.9 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT5R90.pdf
Availability of RMCF2010FT5R90
QUANTITY
RMCF2010FT5R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT5R90
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT5R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT5R90
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT5R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT5R90 Details Description
Related parts for RMCF2010FT5R90
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf