Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT68K1
RMCF2010FT68K1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT68K1
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT68K1.pdf
Availability of RMCF2010FT68K1
QUANTITY
RMCF2010FT68K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT68K1
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT68K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT68K1
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT68K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT68K1 Details Description
Related parts for RMCF2010FT68K1
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INTERFACE MODULE RS485 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5543 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GL SN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf