Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT6R81
RMCF2010FT6R81 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT6R81
Brief Description
RES SMD 6.81 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT6R81.pdf
Availability of RMCF2010FT6R81
QUANTITY
RMCF2010FT6R81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT6R81
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT6R81
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT6R81
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT6R81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT6R81 Details Description
Related parts for RMCF2010FT6R81
IC REG CTRLR PUSH-PULL PWM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
35+35 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 7" CBL datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf