Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT750K
RMCF2010FT750K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT750K
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT750K.pdf
Availability of RMCF2010FT750K
QUANTITY
RMCF2010FT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT750K
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT750K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT750K
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT750K Details Description
Related parts for RMCF2010FT750K
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP datasheet.pdf
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 500A 1100V 1BKN/75 AR datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf