Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT750R
RMCF2010FT750R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT750R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT750R.pdf
Availability of RMCF2010FT750R
QUANTITY
RMCF2010FT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT750R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT750R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT750R Details Description
Related parts for RMCF2010FT750R
PTC RESETTABLE 1.3A 24V RAD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:2.42 1.2MH SMD datasheet.pdf
ADPT DIP40/QFP48 NUVOTON/WINBOND datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS datasheet.pdf