Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT820R
RMCF2010FT820R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT820R
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT820R.pdf
Availability of RMCF2010FT820R
QUANTITY
RMCF2010FT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT820R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT820R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT820R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT820R Details Description
Related parts for RMCF2010FT820R
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
MAGNETIC MOUNT ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 70MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf