Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT95R3
RMCF2010FT95R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT95R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT95R3.pdf
Availability of RMCF2010FT95R3
QUANTITY
RMCF2010FT95R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT95R3
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT95R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT95R3
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT95R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT95R3 Details Description
Related parts for RMCF2010FT95R3
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 3POS 20AWG T/H datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 90F -20% +80% 4.2V T/H datasheet.pdf
CONN FFC 10POS 1MM datasheet.pdf