Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT95R3
RMCF2010FT95R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT95R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT95R3.pdf
Availability of RMCF2010FT95R3
QUANTITY
RMCF2010FT95R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT95R3
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT95R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT95R3
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT95R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT95R3 Details Description
Related parts for RMCF2010FT95R3
IC MICRO MONITOR LW POWR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 48POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf