Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT1R80
RMCF2010JT1R80 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT1R80
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT1R80.pdf
Availability of RMCF2010JT1R80
QUANTITY
RMCF2010JT1R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT1R80
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT1R80
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT1R80
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT1R80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT1R80 Details Description
Related parts for RMCF2010JT1R80
IC FLASH 512KBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 25V 22PF SC70-3 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
LAMP REPL FOR 35100 3V TL3 BASE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf