Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT270R
RMCF2010JT270R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT270R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT270R.pdf
Availability of RMCF2010JT270R
QUANTITY
RMCF2010JT270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT270R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT270R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT270R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT270R Details Description
Related parts for RMCF2010JT270R
IC MULTIVIBRTR DUAL MONO 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-32V 700MA datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf