Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT43K0
RMCF2010JT43K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT43K0
Brief Description
RES SMD 43K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT43K0.pdf
Availability of RMCF2010JT43K0
QUANTITY
RMCF2010JT43K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT43K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT43K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT43K0
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT43K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT43K0 Details Description
Related parts for RMCF2010JT43K0
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 35POS datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 10.16MM 1DGT RED CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SMART CARD 4KB EEPROM MOA4 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 11POS datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.3W DO41 datasheet.pdf