Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT470R
RMCF2010JT470R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT470R
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT470R.pdf
Availability of RMCF2010JT470R
QUANTITY
RMCF2010JT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT470R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT470R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT470R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT470R Details Description
Related parts for RMCF2010JT470R
LED BLUE CLEAR TAPERED 5MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DOT MATRIX SELF-LAMINATING LABEL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf