Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT510R
RMCF2010JT510R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT510R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT510R.pdf
Availability of RMCF2010JT510R
QUANTITY
RMCF2010JT510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT510R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT510R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT510R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT510R Details Description
Related parts for RMCF2010JT510R
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20-TQFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf