Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT510R
RMCF2010JT510R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT510R
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT510R.pdf
Availability of RMCF2010JT510R
QUANTITY
RMCF2010JT510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT510R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT510R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT510R Details Description
Related parts for RMCF2010JT510R
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 3KW datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID LEAKS 50M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
ROUND CABLE TWO 40POS SCKT 2.5M datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 40W datasheet.pdf