Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT12R0
RMCF2512FT12R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT12R0
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT12R0.pdf
Availability of RMCF2512FT12R0
QUANTITY
RMCF2512FT12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT12R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT12R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)