Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT13K3
RMCF2512FT13K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT13K3
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT13K3.pdf
Availability of RMCF2512FT13K3
QUANTITY
RMCF2512FT13K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT13K3
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT13K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT13K3
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT13K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT13K3 Details Description
Related parts for RMCF2512FT13K3
CONN CARDEDGE 31 POS 15AU .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 5" datasheet.pdf
BOX ALUM YELLOW 4.41"L X 3.11"W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 37POS datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf