Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT19R1
RMCF2512FT19R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT19R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT19R1.pdf
Availability of RMCF2512FT19R1
QUANTITY
RMCF2512FT19R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT19R1
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT19R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT19R1
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT19R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT19R1 Details Description
Related parts for RMCF2512FT19R1
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 30POS datasheet.pdf
SIP OPTOCOUPLERS 5VDC datasheet.pdf