Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT1K02
RMCF2512FT1K02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT1K02
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT1K02.pdf
Availability of RMCF2512FT1K02
QUANTITY
RMCF2512FT1K02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT1K02
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT1K02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT1K02
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT1K02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT1K02 Details Description
Related parts for RMCF2512FT1K02
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER SR BTS 6 KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf