Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT28K0
RMCF2512FT28K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT28K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT28K0.pdf
Availability of RMCF2512FT28K0
QUANTITY
RMCF2512FT28K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT28K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT28K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT28K0
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT28K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT28K0 Details Description
Related parts for RMCF2512FT28K0
SCR DBL LOSCR 400V 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf