Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT28K0
RMCF2512FT28K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT28K0
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT28K0.pdf
Availability of RMCF2512FT28K0
QUANTITY
RMCF2512FT28K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT28K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT28K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT28K0
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT28K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT28K0 Details Description
Related parts for RMCF2512FT28K0
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 10V 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 10A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.7A 32.5 MOHM datasheet.pdf