Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT2K94
RMCF2512FT2K94 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT2K94
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT2K94.pdf
Availability of RMCF2512FT2K94
QUANTITY
RMCF2512FT2K94 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT2K94
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT2K94
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT2K94
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT2K94 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT2K94 Details Description
Related parts for RMCF2512FT2K94
CABINET ALUMINUM GRAY 5"L X 6"W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC UMODULE DC/DC LV 4A 66-LGA datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf