Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT30R1
RMCF2512FT30R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT30R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT30R1.pdf
Availability of RMCF2512FT30R1
QUANTITY
RMCF2512FT30R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT30R1
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT30R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT30R1
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT30R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT30R1 Details Description
Related parts for RMCF2512FT30R1
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 59 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf