Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT4K02
RMCF2512FT4K02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT4K02
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT4K02.pdf
Availability of RMCF2512FT4K02
QUANTITY
RMCF2512FT4K02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT4K02
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT4K02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT4K02
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT4K02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT4K02 Details Description
Related parts for RMCF2512FT4K02
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf