Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FTR180
RMCF2512FTR180 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FTR180
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FTR180.pdf
Availability of RMCF2512FTR180
QUANTITY
RMCF2512FTR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FTR180
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FTR180
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FTR180
Related LinksRMCF251, RMCF2512FTR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FTR180 Details Description
Related parts for RMCF2512FTR180
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
HOOK MINI TEST CONN BLK datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 20AWG PCB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf