Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FTR750
RMCF2512FTR750 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FTR750
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FTR750.pdf
Availability of RMCF2512FTR750
QUANTITY
RMCF2512FTR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FTR750
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FTR750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FTR750
Related LinksRMCF251, RMCF2512FTR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FTR750 Details Description
Related parts for RMCF2512FTR750
RELAY OPTO AC/DC 400V 150MA 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
ADM16T/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf