Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT10R0
RMCF2512JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT10R0.pdf
Availability of RMCF2512JT10R0
QUANTITY
RMCF2512JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT10R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT10R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT10R0
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT10R0 Details Description
Related parts for RMCF2512JT10R0
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 820K OHM 6SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 1" DC SE H-RGT datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE FEEDTHRO datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf