Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT2R20
RMCF2512JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT2R20
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT2R20.pdf
Availability of RMCF2512JT2R20
QUANTITY
RMCF2512JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT2R20
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT2R20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT2R20
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT2R20 Details Description
Related parts for RMCF2512JT2R20
MOSFET N-CH 500V 10A TO-220FP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.32A 280 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf