Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT360K
RMCF2512JT360K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT360K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT360K.pdf
Availability of RMCF2512JT360K
QUANTITY
RMCF2512JT360K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT360K
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT360K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT360K
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT360K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT360K Details Description
Related parts for RMCF2512JT360K
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER BLU/WHT datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT WHT datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
1.27 IDC SOCKET 20 POSN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf