Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JT3R90
RMCF2512JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JT3R90
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JT3R90.pdf
Availability of RMCF2512JT3R90
QUANTITY
RMCF2512JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JT3R90
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JT3R90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JT3R90
Related LinksRMCF251, RMCF2512JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JT3R90 Details Description
Related parts for RMCF2512JT3R90
DIODE ZENER 33V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 1206 datasheet.pdf
IC HID USB-TO-SMBUS BRIDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf