Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT11K3
RMCP2010FT11K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT11K3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT11K3.pdf
Availability of RMCP2010FT11K3
QUANTITY
RMCP2010FT11K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT11K3
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT11K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT11K3
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT11K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT11K3 Details Description
Related parts for RMCP2010FT11K3
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS DUAL VERT 15GOLD datasheet.pdf
CASE PLSTC BLK 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 137MA 8.5 OHM SMD datasheet.pdf