Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT121R
RMCP2010FT121R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT121R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT121R.pdf
Availability of RMCP2010FT121R
QUANTITY
RMCP2010FT121R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT121R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT121R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT121R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT121R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT121R Details Description
Related parts for RMCP2010FT121R
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED LIGHT ENGINE RGB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
LICENSE DYNAMIC REED DECODER XP2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf