Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT13K3
RMCP2010FT13K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT13K3
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT13K3.pdf
Availability of RMCP2010FT13K3
QUANTITY
RMCP2010FT13K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT13K3
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT13K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT13K3
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT13K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT13K3 Details Description
Related parts for RMCP2010FT13K3
03C MTA156 EDG/CON F/T YELL datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 190MA 11.34 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf