Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT150R
RMCP2010FT150R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT150R
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT150R.pdf
Availability of RMCP2010FT150R
QUANTITY
RMCP2010FT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT150R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRMCP Thick Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT150R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT150R Details Description
Related parts for RMCP2010FT150R
IDC CABLE-ASR60G/ AE60G / X datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.4" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X65MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 28MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf